Najważniejsze informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

 

 

Czym robisz zdjęcia?

Canon 6D + obiektywy 24-70 f/4L, 135mm f/2L i Sigma 35mm f/1.4 ART.  Czasem zdarzy mi się zrobić zdjęcie Nokią 1020 lub moim poprzednim aparatem, Canonem 450D

 

W czym obrabiasz zdjęcia?

Korzystam z pakietu Adobe. Wstępne „wywołanie” surowego pliku przeprowadzam w programie Lightroom. Następnie eksportuję plik i docelowy wygląd uzyskuję w Photoshopie.

 

Co oznacza taki zapis zapis „5x24mm 1/1000 sec f/8 ISO200”?

5x24mm oznacza, że zdjęcie jest złożone z pięciu kadrów, przy ogniskowej 24mm.    Kolejna wartość (1/1000 sec) to czas otwarcia migawki. Następnie przysłona (f/8) i ostatnia wartość – czułość (ISO200).

 

Czy obrabiasz zdjęcia?

Tak, obrabiam. Od razu odpowiem na pytanie „Czemu nie zostawiasz oryginalnego zdjęcia? Przecież to oszustwo.”

Można powiedzieć, że każde zdjęcie z aparatu cyfrowego jest „obrobione”. Pozostaje tylko kwestia czy będzie to z automatu (presety konwertujące na jpg bezpośrednio w aparacie, lub gdy robisz w RAW – presety np Adobe wstępnie ustawiające w miarę ludzkie wartości) czy ręcznie, poprzez własnoręczne skorygowanie wszystkich parametrów pod swój gust.

Te całe sławne oszustwa zaczynają się w momencie, gdy domalowujemy, kopiujemy i ogólnie robimy wszystkie akcje zwane szerzej fotomontażem. Lub po prostu przesadzimy ze zautomatyzowanymi parametrami typu wyciąganie z cieni, świateł, czy też często nadużywane „clarity”.

Wszelkie modyfikacje podstawowych ustawień typu balans bieli, kontrast, krzywe, saturacja, nasycenie kolorów itp to nic innego jak po prostu rozszerzona konfiguracja parametrów pod swój gust.

Oczywiście nie ukrywam, że zdarzy mi się dołączyć elementy fotomontażu w zdjęciach. Ale robię to tylko wtedy, gdy jest to konieczne.* Polega to głównie na wycięciu „przeszkadzajek”, czyli na przykład obiektów, które zdecydowanie odwracają uwagę od głównego tematu zdjęcia. Są to głównie słupy energetyczne, znaki drogowe, ludzie, krzaki itp.

* Mała aktualizacja – Ostatnio coraz częściej eksperymentuję również z dorzuceniem bardziej zaawansowanej, artystycznej obróbki. Tak żeby nie stać w miejscu ;)  Mimo to, wciąż staram się nie przesadzać. Więc nadal, gdy na zdjęciu widać jakieś ciekawe zjawisko, typu piorun, „spadająca gwiazda”, droga mleczna, nietypowa chmura itp, to nie jest to fotomontaż. Moje dodatki artystyczne polegają aktualnie na wyciągnięciu głębi i plastyczności kolorów/świateł/cieni.

Jak długo zajmuje obróbka?

To zależy od złożoności danego zdjęcia. Najczęściej spędzam przy obróbce 30 minut do godziny. Dotyczy to przede wszystkim zdjęć z pojedynczych ujęć (bez panoramowania) i przy dobrych warunkach oświetleniowych. Najwięcej czasu zajmuje obrobienie zdjęć nocnych i panoram. Takie zdjęcia obrabiam w średnio 3-4 godziny. Zdarza się jednak, że muszę spędzić przy obróbce nawet ponad 10 godzin. Głównie przez ograniczoną moc obliczeniową mojego komputera.

 

Czemu nie wrzucasz już 1080p?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tym komentarzu

 

Czy jest jeszcze jakaś możliwość dostania zdjęć w rozdzielczości 1080p?

 

Można kupić ode mnie dowolne zdjęcie w rozdzielczości 1080p z osobistą dedykacją za 30zł

Dlaczego taka cena? Nie ukrywam, że tworzenie tych fotografii nie jest tanią sprawą, a ja nie wygrałem jeszcze w lotto ;)  Kupując zdjęcie możesz trochę wesprzeć moją działalność, umożliwiając tym samym wyprawy w dalsze tereny. W zamian za to, ja postaram się wykorzystać to jak najlepiej, pokazując piękne widoki w coraz ciekawszych miejscach.

 

Czy jest możliwość zakupu wydruku zdjęć?

Najprostsza i za razem najnowsza możliwość zakupu moich zdjęć, to serwis Wydrukuj Fotografie, gdzie można samemu wybrać rozmiar i materiał na którym ma być wydrukowane zdjęcie:

https://wydrukujfotografie.pl/Jan.Danek

Jeżeli nie znajdziesz tam interesującego Cię zdjęcia, wystarczy napisać do mnie i wtedy dodam je jak najszybciej.

Druga możliwość, to wydruk ze współpracującej ze mną drukarni, która zapewnia wysoką jakość wydruków (szczególnie zależało mi na idealnym odwzorowaniu kolorystyki).
Każde zdjęcie jest ręcznie dopasowywane i wyostrzane pod konkretny rozmiar.

Aktualny cennik wydruków w najpopularniejszych rozmiarach, wygląda następująco:

500zł dla rozmiaru 80x150cm

350zł dla rozmiaru 45×90

200zł dla rozmiaru 30×60
To są ceny wydruku na płótnie syntetycznym 220g, pokrytym warstwą zabezpieczającą (werniks)

Ewentualna dopłata do wydruku na płótnie naturalnym 360g wynosi 40zł, ale jeśli nie będzie to ten największy rozmiar, to osobiście polecam zostać przy podstawowej wersji, bo nawet lepiej wygląda :)

Ceny zawierają już pakowanie i kuriera na terenie Polski

Powyższe rozmiary są najbardziej popularne, ale istnieje możliwość ich zmiany w zakresie od 40, do 150cm na dłuższym boku (skok co 5cm).

Istnieje również możliwość wydruku na normalnym papierze fotograficznym – na przykład do późniejszego oprawienia w antyramę/ramkę.

Zamówienia można składać przez wiadomość prywatną, lub formularz kontaktowy.

 

Jeżeli nie ma tutaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, napisz proszę w komentarzu do któregoś mojego zdjęcia, a ja dopisze odpowiedź.